گروه کوهنوردی دانشجویان تبریز


مردم اين منطقه به زبان آذري سخن مي‌گويند. مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.

با توجه به بررسي‌هاي به عمل آمده و تحقيقات ميداني، منطقة حفاظت شدة آينالو در حدود 23 نفر جمعيت دارد.درآمد مردم اين منطقه از فعاليت‌هاي باغداري و دامداري و نيز فعاليت‌هاي گردشگري تأمين مي‌شود. عمده محصولات باغي در اين روستا شامل سيب‌درختي، آلو، گوجه سبز، گيلاس، آلبالو، گردو و بادام است. به دليل وجود چراگاه‌هاي حاصلخيز و مراتع غني و سرسبز دامداري در اين منطقه رونق دارد و گوشت قرمز و فرآورده‌هاي لبني مانند کره، ماست، شير، دوغ و روغن حيواني از محصولات دامي آينالو است. خانه‌هاي اين محدوده اکثراً باغ‌ها و املاک خصوصي هستند که در فصل‌هاي مساعد سال در اختيار علاقه‌مندان به طبيعت قرار مي‌گيرد. در اين باغ‌ها مکان‌هايي براي برپا کردن چادر و اتراق وجود دارد.

پرورش زنبور عسل و توليد عسل نيز يکي ديگر از فعاليت‌هاي اقتصادي مردم اين محدوده به شمار مي‌آيد. بافت گليم، جاجيم و کتان از ديگر فعاليت‌هاي مردم آينالو در بخش صنايع دستي به شمار مي‌رود.
جاذبه‌هاي گردشگريمنطقة حفاظت شدة آينالو زير نظر سازمان محيط زيست شهرستان کليبر قرار دارد.

راه‌هاي منتهي به منطقة حفاظت شدة آينالو نواري سبزرنگ از درختان و درختچه‌هاي بلند قامت مي‌باشد. طبيعت اين محدوده بسيار زيبا و سحرانگيز است و هر بيننده‌اي را بر سر ذوق مي‌آورد. اين مسير زيبا و سرسبز دلزدگي و خستگي را از وجود انسان مي‌زدايد و آرامشي غيرقابل تصور به انسان مي‌بخشد.

درختان تمشک و انار و آلوچه وحشي در حاشية جاده آينالو خودنمايي مي‌کند و زيبايي طبيعت را به رخ مي‌کشد. منطقة جنگلي و زيباي آينالو در حقيقت محل نگهداري مارال‌ها و آهوهاي وحشي مي‌باشد. در اين منطقه براي گردشگران امکانات مناسبي در نظر گرفته شده استو اقامتگاه‌هايي براي استراحت و اتراق وجود دارد.

از جاذبه‌هاي ديگر گردشگري اين منطقه مي‌توان به ساختمان ثبت شدة طومانيانس اشاره کرد. در اين منطقه همانند ساير مناطق آذربايجان موسيقي عاشيقي جايگاه خاصي دارد.

عاشيق‌هاي آذربايجاني ترانه‌هاي زيباي محلي را با ساز دلنواز خود مي‌نوازد و انسان را به رويايي زيبا فرو مي‌برند. از ديگر انواع موسيقي آذربايجاني موسيقي مقامي است که اجراي آن در اين منطقه متداول است.
استقبال از عيد نوروز و ساير جشن‌هاي مذهبي از آداب و رسوم مردم اين منطقه مي‌باشد.پوشاک مردان آينالو شامل کت، شلوار، پيراهن، جليقه و کلاه و ساير لباس‌هاي متداول در شهرها مي‌باشد. زنان نيز در پوشش لباس از الگوهاي شهري متأثرند.
مهم‌ترين صنايع دستي آينالو بافت انواع گليم، جاجيم و کتان مي‌باشد.
عسل و خشکبار از انواع سوغاتي‌هاي محلي اين منطقه هستند.


مسیر منتهی به آینالو

حیات وحش آینالو


جنگل های قره داغ

منابع:

گردشگری آراز اولکسی

http://www.dini-v.com


نوشته شده در سه شنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 17:27 توسط Ali Nojavan| |