گروه کوهنوردی دانشجویان تبریز

نام اين کوه باستاني «پرديس» است در حومه شهرستان «جم» از توابع «عسلويه» استان «بوشهر» و در نيمه هاي راه بندر کنگان به فيروز آباد «شيراز» قرار دارد .

از جمله خواص اين كوه خاصيت خارق العاده اين كوه دركمك به درمان مبتلايان به «ايدز» مي باشد . به خاطر نزديكي اين كوه به خورشيد امكان رشد و نمو ويروس هاي بيماري زا از جمله ويروس HIV در اين كوه صفر مي باشد. ادامه مطلب
نوشته شده در شنبه سی ام مرداد 1389ساعت 19:24 توسط Ali Nojavan| |

میزان سوخت و ساز بدن به توازن و تعادل میان انرژی به دست آمده ازطریق غذاها ومصرف آن انرژی در فعالیت های روزانه و فعالیت های سلولی بستگی دارد. پیاده روی همراه با نرمش های سبک و انجام کوهپیمایی باعث می گردد که سوخت و ساز بدن افزایش یاد.

در نتیجه چربی های زائد بدن سوزانده شده و به تدریج به عضله تبدیل می شوند. در اثر تبدیل چربی به عضله میزان چربی بدن کاهش می یابد.


ادامه مطلب
نوشته شده در چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389ساعت 17:41 توسط Ali Nojavan| |

 

منبع : گروه کوهنوردی پرستو


ادامه مطلب
نوشته شده در شنبه بیست و سوم مرداد 1389ساعت 15:1 توسط سعيد خيرخواه| |

به گزارش ایسنا  : كوهنورد ايراني پس از فتح قله‌ي نانگا پاربات گفت: خوشحالم كه توانستم اين افتخار بزرگ را نيز به كلكسيون فتوحات قبلي خودم اضافه كنم

عظيم قيچي‌ساز كه صعود به قله‌هاي مرتفع جهان همچون اورست، دائولاگيري و چندين قله 8 هزار متري ديگر را در كارنامه دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در مورد فتح قله‌ي 8125 متري نانگاپاربات گفت: اين قله از نظر سختي سومين و از نظر ارتفاع نهمين قله جهان است. نانگاپاربات به لحاظ سختي‌اي كه دارد، به كوه قاتل معروف است و يك چهارم نفراتي كه به اين كوه مي‌روند، مي‌ميرند. با علم به تمام اين مشكلات، مي‌خواستم افتخار صعود به نانگاپاربات را داشته باشم.

وي افزود: فروردين امسال همراه تيم ملي قله‌ي 8167 متري دائولاگيري را فتح كرديم و بلافاصله پس از 40 روز آماده رفتن به كوه قاتل شدم. صعودم به كوه قاتل در قالب يك تيم چند مليتي بود. چهار نفر كره‌اي، يك نفر نپالي و من اين صعود را شروع كرديم و سفرم به نانگا پاربات و فتح آن قله و برگشت به ايران يك ماه طول كشيد كه زماني بسيار عالي بود. هنگامي كه در نانگاپاربات حضور داشتم، صعودم به قله و بازگشت به كمپ اصلي 14 روز طول كشيد كه اين در قياس با استاندارد جهاني حدود 16 روز كمتر است. استاندارد جهاني براي صعود به نانگاپاربات يك ماه است.

ملي‌پوش كوهنوردي ايران با تاكيد بر اينكه تمام هزينه‌هاي اين صعود كه حدود 10 ميليون تومان است را خودش پرداخته است گفت: تمام هزينه‌ها را پرداختم و فدراسيون تنها در كارهاي اداري و هماهنگي شرپاها (شرپا به كساني گفته مي‌شود كه در صعود به قله بار كوهنورد را حمل مي‌كنند) فدراسيون كارهاي لازم را انجام داد.

وي در مورد اينكه آيا تاكنون كوهنوردي از ايران توانسته كوه قاتل را فتح كند، گفت: دو سال قبل تيمي از استان تهران براي صعود به اين قله رفت اما نمي‌دانم كه آيا قله را فتح كرد يا نه؟ در اين صعود سامان نعمتي جان خود را از دست داد.

قيچي‌ساز در مورد اينكه نانگاپاربات را چطور فتح كرد، گفت: اين كوه بيشتر از اينكه نياز به قواي جسماني بالا داشته باشد، تجربه‌ي بالايي را مي‌طلبد. در كوه قاتل از نظر فني همزمان با سنگ، برف و يخ بايد بجنگي كه هماهنگي اين سه بخش با هم بسيار مشكل است. معتقدم هر كسي مي‌خواهد اين كوه قاتل را بايد حداقل 6 صعود 8 هزار متري را در كارنامه داشته باشد.

وي ادامه داد: از اينكه توانستم نام ايران و پرچم مقدس كشورمان را بر فراز كوه قاتل به اهتزاز درآورم، خوشحالم. صعود به كوه قاتل يعني مي‌داني كه مي‌ميري. اگر مواظب نباشي، در همان برف و يخ ماندگار مي‌شويد، همان طور كه براي بقيه‌ي كوهنوردان اين طور شده است.

ملي‌پوش كوهنوردي ايران در پاسخ به اين سوال كه آيا كوهنوردي رشته خطرناكي است و ارزش دارد كه به اين رشته بپردازي گفت: كوه ارزش مردن را ندارد. اين رشته هم همانند ديگر رشته‌ها يك ورزش است و اشتباه است كه در حين كوهنوردي جان خود را از دست بدهي. بايد مواظب باشي و از كوهنوردي لذت ببري.

قيچي‌ساز يادآور شد: صعود به قلل 8 هزار متري معادل كسب مدال‌هاي جهاني است. اين طرحي است كه در معادل‌سازي كوهنوردي مد نظر سازمان تربيت بدني است. نانگاپاربات هم معادل مدال نقره جهاني حساب مي‌شود. البته اگر آن را تاييد كنند. واقعا جنگيدن براي فتح كوه قاتل نقره است؟

عظيم قيچي‌ساز 29 ساله كه در ترم 6 تربيت بدني مشغول به تحصيل است، شايد جزو سه نفر برترين كوهنوردان ايران باشد چرا كه صعود به قلل زيادي را در كارنامه دارد كه شايد هيچ ايراني پايش هم به آنجا نرسيده باشد.

نوشته شده در شنبه بیست و سوم مرداد 1389ساعت 14:43 توسط سعيد خيرخواه| |

اورست بلندترين كوه كره زمين به شمار ميرود اما اين كوه بلندترين كوه جهان نمي باشد. بلکه کوه الیمپوس مرتفع ترين كوه جهان است که درسیاره ی مریخ واقع شده است وحدود 95000فوت (یعنی28956متر) ارتفاع دارد. ارتفاع این کوه بیش از3 برابرارتفاع کوه اورست است. کوه اورست که درمرزنپال وتبّت واقع شده، 29028فوت (یعنی8848 متر) ارتفاع دارد.

در واقع مریخ بزرگترین کوه های آتشفشانی موجود در منظومه شمسی را در خود جای داده است. بلندترین آنها الیمپوس(Olympus )، ارتفاعی معادل 28 کیلومتر و قطری به اندازه 600 کیلومتر دارد که با دشتهای مسطح احاطه شده است. سه آتشفشان بزرگ دیگر مریخ آرسیا (Arsia)، آسکرئوس (Ascraeus) و پاونیز (Pavonis) نام دارند و در منطقه مرتفعی به نام تارسیس (Tharsis) قرار گرفته اند.

منبع: وبلاگ کوه قاف

کوه الیمپوس

نوشته شده در جمعه بیست و دوم مرداد 1389ساعت 17:21 توسط Ali Nojavan| |

محمدرضا نوروزي، رئيس رصدخانه زعفرانيه در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: ماه نزديكترين همسايه ما در فضا است، همسايه‌اي بزرگ، درخشان و زيبا با صدها عارضه گوناگون طبيعي و فقط چهار صد هزار كيلومتر از زمين فاصله دارد.

نوروزي آلپ را يكي از رشته كوه‌هاي زيبا و مرتفع در ماه دانست و افزود: در شب هفتم ماه قمري لبه شرقي رشته كوه آلپ‌ را با تلسكوپ به شكل دانه‌هاي روشن و پراكنده مي‌توان مشاهده كرد. وي گفت: در مسير شرق به غرب آلپ به دره‌اي به عمق 4 تا 12 كيلومتر كه دره آلپ نام دارد مي‌رسيد.
نوروزي تصريح كرد: اگر نور شديدي به طور عمودي بر اين دره تابيده شود رشته نامنظم تيره‌اي ميان دو بخش درخشان مشاهده مي‌كنيم كه از يك سو به درياي برورت متصل و  از سوي ديگر در بلندي‌هاي رشته كوه مسدود مي‌شود.

وي تاكيد كرد: در رصد اين رشته كوه و حركت به سمت شرق با گودال افلاطون كه قطر 100 كيلومتر و پر از مواد تيره مذاب كه به خوبي و روشني نمايان است مواجه خواهيم شد.نوروزي اظهار داشت: بعد از رصد منطقه افلاطون و عبور از مناطق مرتفع،كوه پلانگ را مشاهده مي‌كنيم که در قسمت شمال درياي برورت كه از سمت جنوب به درياي باران‌ها متصل شده وجود دارد. وي افزود: در بخش غربي نيز رشته كوه خليج كماني شكل كه رنگين كمان مي‌ناميم و چند تك قله پيستون و پيكو نيز ديده مي‌شود.

نوروزي خاطرنشان كرد: به علت زيبايي‌هاي بي نهايت اين نواحي مي‌توان حدود 15 دقيقه تمام 100 كيلومتر افلاطون را رصد كرد.

منبع: سایت باشگاه خبرنگاران

نوشته شده در جمعه بیست و دوم مرداد 1389ساعت 16:55 توسط Ali Nojavan| |

مشهورترین کوهنورد امروز جهان یعنی راینهولد مسنر اولین قله های اطراف محل زندگی اش را در پنج سالگی فتح کرد. مسنر متولد 1948 است در جنوب تیرول در اتریش همان جایی که فاصله چندانی با ایتالیا ندارد و در محاصره کوه های الپ قرار دارد. دوران نوجوانی راینهولد در مکاشفه طبیعت پیرامونش گذشت همان طبیعتی که با سپیدی برف و خشونت صخره ها در هم امیخته بود و به مرور به خانواده مسنر یاد داده بود که مثل سنگ سخت و مثل درخت انعطاف پذیر باشند. در اغاز دوران جوانی راینهولد و برادرش گونتر صعود خود را به قلل معروف منطقه زندگیشان شروع کردند. انها به سرعت تبدیل به کوهنوردان ورزیده ای شدند که می توانستند از هر مانع سخت طبیعی بگذرند چرا که سخت کوشی را از طبیعت الهام گرفته بودند. در 20 سالگی راینهولد به تمام ارزوهایش در فتح قلل الپ غربی رسیده بود و ارام ارام فلسفه و نگرش خاص او به کوهنوردی نیز شکل می گرفت.


ادامه مطلب
نوشته شده در چهارشنبه بیستم مرداد 1389ساعت 14:0 توسط Ali Nojavan| |


نام قله / کشور / ارتفاع به متر / اولین فاتح ( ملیت ) / تاریخ اولین صعود


Everest -1اورست / نپال و تبت / 8848 یا8850 / ادموند هیلاری ( زلاندنو ، انگلستان ) ، تنزینگ نورگی/ ( نپال 29 می 1953 )
K2 -2کی دو / پاکستان و چین / 8611 / آ. کامپگنونی ، ل. لاسدلی ( ایتالیا ) / 31 جولای 1954
Kangchenjunga -3 کانچن جونگا / نپال و هند / 8586 / گ. باند ، ج. براون ، ن. هاردی ، س. استریتر ( انگلستان ) / 25 می 1955
Lhotse -4لوتسه / نپال و تبت / 8516 / ف. لوچسینگر ، ا.ریس ( سوئیس ) / 18 می 1956
Makalu -5 ماکالو / نپال و تبت / 8463 / ج. کوزی ، ل. تری ، ج. فرانکو ، گ. مگنون گیلتسن ، ج. بویر ، س. کوپه ، پ. لروکس ، آ. ویالاته ( فرانسه ) / 15 می 1955
Cho Oyu -6 چو آیو / نپال و تبت / 8201 / ه.تیچی ، س. یوخلر ( اتریش ) ، پاسانگ داوا لاما ( نپال ) / 15 اکتبر 1954
Dhaulagiri -7دائولاگیری / نپال / 8167 / آ. اسکلبرت ، ا. فورر ، ک. دایمبرگر ، پ. داینر ( سوئیس ) ، نیما دورجی ، ناوانگ دورجی ( نپال ) / 13 می 1960
Manaslu -8مانسلو / نپال / 8163 / ت.ایمامیشی ، ک. کاتو ، م. هیگتا ( ژاپن ) ، گ. نوربو ( نپال ) / 9 می 1956
Nanga Parbat -9 نانگاپاربت / پاکستان / 8125 / هرمان بوهل ( اتریش ) / 3 جولای 1953
Annapurna -10 آناپورنا / نپال / 8091 / م. هرزوگ ، ل. لاچنال ( فرانسه ) / 3 ژوئن 1950
Gasherbrum I -11 گاشربروم 1 / پاکستان و چین / 8068 / پ.ک. شوئینگ ، آ.ج. کوفمن / 4 جولای 1958
Broad Peak -12برود پیک / پاکستان و چین / 8047 / م. اشموک ، ف. وینترستلر ، ک. دایمبرگر ، ه. بوهل ( اتریش ) / 9 ژوئن 1957
Gasherbrum II -13گاشربروم 2 / پاکستان و چین / 8035 / ف. موراوک ، س. لارچ ، ه. ویلن پارت ( اتریش ) / 7 جولای 1956
Shisha Pangma -14 شیشا پانگما / تبت / 8013 / هسو چینگ و تیم 9 نفره اش ( چین ) / 2 می 1964توضیحات :
1- 14 قله 8000 متری طی 14 سال از 1950 تا 1964 ( همزمان با جنگ جهانی دوم و پس از آن ) فتح گردیدند
2 - رینهولد مسنر و پیتر هابلر اولین افرادی هستند که اورست را بدون استفاده از کپسول اکسیژن صعود کردند .
3 - رینهولد مسنر اولین شخصی است که به تنهایی اورست را صعود کرد ( بدون شرپا ) .
4 - اختلاف اولین و آخرین قله 8000 متری تنها 835 متر است .
5 - اورست به نام کاشف انگلیسی آن نامگذاری شده است .

منبع: وبلاگ گروه کوه نوردی قاف تهران

نوشته شده در شنبه شانزدهم مرداد 1389ساعت 19:13 توسط Ali Nojavan| |

یرزی كوكوچكا

Jerzy Kukuczka


یرزی کوکوچکای لهستانی (Jerzy Kukuczka)  (م24مارس 1948 – 24 اکتبر 1989 )  از برجسته ترین کوهنوردان جهان به شمار می رود. او دومین انسان تاریخ است که توانسته بام هیمالیا را زیر پا بگذارد. بام هیمالیا مشتمل بر چهارده قله از بلندترین قلل جهان با ارتفاعی بیش از 8000 متر است که به ترتیب عبارتند از اورست، کی2، کانگچن جونگا، لوتسه، ماکالو، چو اویو، دائولاگیری، ماناسلو، نانگا پاربات، آناپورنا، گاشربروم 1، برود پیک، گاشربروم 2 و شیشا پانگما.

برای فتح بام هیمالیا که در منطقه مرگ، بالاتر از 8000- 7500 متر واقع است، دو کوهنورد با هم به رقابت پرداختند، رینولد مسنر و یرزی کوکوچکا. اما وقتی مسنر در 1979 پنجمین قله هشت هزاری اش را فتح کرد، کوکوچکا تازه داشت ماجراجویی هیمالیایی خودش را آغاز می کرد.

وی در حال گشایش مسیر در دیواره صعود نشده جنوبی لوتسه  در ارتفاع حدود 8200 متر در اثر پارگی طناب دست دوم 6 میلی متری که از بازاری در کاتماندو خریده بود سقوط کرد و جان خود را از دست داد. دوستانش او را در شکاف یک یخچال دفن نمودند. او انسانی بسیار متدین و مذهبی بود و دعاهایش همواره با کوهنوردی پیوند داشت، مانند  "پروردگارا، ما را از مرگ در دره ها محفوظ بدار"

کوکوچکا شرح صعود به قله های 8000 متری را در کتاب "دنیای عمودی من" آورده است که توسط رامین شجاعی به فارسی ترجمه شده و به صورت PDF از آدرس زیر قابل استفاده است.
به دلیل جذابیت این کتاب پیشنهاد می شود حتما فایل مربوطه را دانلود کنید.

کتاب دنیای عمودی من

منبع:وبلاگ :http://rockrovers.blogfa.com

نوشته شده در دوشنبه یازدهم مرداد 1389ساعت 14:9 توسط Ali Nojavan| |

موقعیت جغرافیایی غار کتله خور

غار عظیم و زیبای کتله خور در 165 کیلومتری جنوب باختری استان زنجان قرار گرفته که از طریق جاده آسفالته زنجان-سلطانیه خدابند-گرماب و از طریق جاده زنجان-بیجار-گرماب و همچنین از طریق جاده همدان-کبودر آهنگ نیز قابل دسترسی است که این غار از شهر گرماب .حدود 7 کیلومتر فاصله دارد.

وجه تسمیه غار

کتله خور بر اساس برسیهای انجام گرفته معانی مختلفی مثل :تپه خورشید-روستای بدون خورشید و غیره که مناسبترین معنی بدست امده یک کاربرد ترکی بوده که کتله به معنی پستی و بلندی و ناهمواری های داخل غار و خور به معنی راحتی و آسانی است که به صورت کلی به معنی پستی و بلندیهای راحت و دنج می باشد.

نمایی از غار کتله خور


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه چهارم مرداد 1389ساعت 12:7 توسط Ali Nojavan| |

برنامه بازدید از غار کتله خور

(ویژه خواهران)

زمان: پنجشنبه 7/5/89 الی جمعه 8/5/89

        جهت ثبت­ نام روزچهارشنبه6/5/89  ساعت  12 به اتاق گروه کوهنوردي واقع در استاديوم مراجعه فرماييد.

                    حضور خود شخص به همراه کارت دانشجويي الزامي است!

                  هزینه با احتساب بلیط ورودی غار 80000 ریال می باشد.


نوشته شده در یکشنبه سوم مرداد 1389ساعت 22:46 توسط Ali Nojavan| |

صعود تا ۲۰ متری قله!

" ما طي سه روز دوبار تا ارتفاع بالاي 8000 متري گاشربروم I رفتیم اما متاسفانه نتونستيم به ارتفاع 8068 متري يعني قله كوه برسيم. در واقع ما در تلاش نخستمان خيلي به قله كوه نزديك شديم. ما از 20 متري قله بازگشتيم! بله تنها از 20 متري قله... " !
جملات بالا بخشي است از گزارش Waldemar Niclevicz از اعضاي تيم كوهنوردان برزيلي كه امسال بر روي قلل منطقه قراقروم پاكستان تلاش نمودند. ايشان كه بدليل برف زياد تا نزديك قله گاشربروم I به كندي بالا رفته بودند، تنها بدليل خطر سقوط بهمن از 20 متري قله به پائين بازگشتند تا بگويند نتوانستيم قله گاشربروم I را صعود كنيم. به همين سادگي!
منبع:وبلاگ کوه قاف
نوشته شده در یکشنبه سوم مرداد 1389ساعت 22:40 توسط Ali Nojavan| |